松竹苑 - 第321期

松竹苑 - 第321期

 2020年1月20日

 

1 .  長青会將在一月三十日上午十奌半到下午一奌半舉办中國新年慶祝會歡迎参加者,請向吳康蘋交会員三元,非会員七元

Our Chinese New Year Celebration will be held on January 30, 2020 at 10:30am to 1:00pm in our Gym.  Please register with Apple Wu asap.  Members pay $3 and non-members pay $7. 


Program    節目單

  一)大合唱 Grand Chorus        指揮 Conductor: 鍾肯容         伴奏 Accompanist: Amber

演唱者:本會合唱班 Chorus class

(1)上山去宣揚吧  (2)你鼓勵聊我  (3)歡度佳節  (4)會員之歌


二)舞蹈    Dance:I will survive “Caballero" (rumba/tango)”       

               領舞:Ike Leong                       表演者:本會舞跳組班Dance Class


三)太極 Tai Chi: 

              領演者:Alex Lamas               表演者:Alex太極班。

  

四)a.獨幕剧。小時候                     b.合唱。Swing low. 

               領演者:劉實Richard Liu            表演者:英文初階班 Beginning Class


五)二重唱:a. 綠島小夜曲Green Island Serenade

                                   演唱者Performers: 武玉琴Jane Liu,馬广仁Ma, Guan-ren

           b. 梨花頌The Melody of Pear blossom 

                                   演唱者Performers: 武玉琴Jane Liu,阮納娜Rose Li


六)舞蹈。     民族舞:我的九寨  

                             領舞:吳康蘋Apple Wu            表演者。本會舞蹈組Dance Class


七)42式太極。42 Styles Taichi

                           領演者Leader:施嘉陵Shi, Jia-ling       

                          表演者Performers:本會太極班Taichi Class


八)合唱:        領唱Leaders:  Art Burnap,張寧Charling Fagan

                                 演唱者Performers:英文進階班同學Intermediate class

                 a. Make New friends 

                 b . Row RowRow your boatArt Burnap

                 c . HappyNew Year 


九)藏族舞Folk Dance:卓瑪泉。           領舞者:葉襟生Ye,Jin-sheng

                             表演者Performers:本會舞蹈組Dance Class


十)編織班作品展示Demo of Knitting

                        展示者Demonstrator:王小文Wendy Wang


十一)合唱Chorus:  情怨Love

                  演唱者Performers:施嘉陵Shi, Jia-ling,武玉琴Jane Liu

                                                              陳慶娜Chen, Qing-na,葉襟生Ye,Jin-sheng


十二)民族舞Folk Dance:          歡歌起舞慶新年Let us dance to New Year

                         領舞者Leader:溫影麗Wen, Yingli

                         表演者Performers:本會舞蹈組:Dance Class

 

Menu     菜單

         Shrimp with green bean, Beef Broccoli, Filet of Fish, Eggplant, String Bean, Mushroom with Chicken, Sesame Ball, Orange, Peanut, Candy, and bottle of water

         蝦仁青豆,菜花牛肉,魚片,茄子,上海小白菜,磨菇鷄片,芝麻球,桔子,花生,糖果,水


2 .   We will give award certificates to the following people who helped tremendously for the success of the WCC/Evergreen Mainstream classes. 我們將在庆祝新年日頒獎給以下各位.他們對我們一系列的講座班有很大的貢獻:

           Chang, Ifay 張ㄧ飛, Chen, Qing-Na 陈庆娜, Chiu, Sau Jie 赵秀洁,

           Chung, Keng-Jong 鍾肯容, Chung, Yam-Nam 鍾蔭南, Kaung, William江学彬, 

           Liu, Kathy馬宏棣,Liu, Richard 劉實, Long, Yan Hua 龍焱華,

           Ma, Rong-Hua 馬榮華, Pan, Zu-Shan 潘祖善, Sun, Brenda S.Y. 孫鲍世瑩, 

           Wang, He Mei 王荷美.Wang, Wendy 王小文, Yang, Zhong-Dong 楊仲冬,

           Yao, Baw-Chyr 姚繁盛, Yu, Wuen 余吳恩,Zhang, Tong-Jun 张桐君,

           Zhao, Xi-Hua 趙熙華


3 .   本中心在三月二十六日早上九奌到一奌,將有駕駛执照講座班,在教室AB,歡迎參加.可享受保險的折扣,長青会的課程在AB教室將取消

Due to the driver’s license class by AARP at classroom AB, there will be no Evergreen classes on March 26 from 9am to 1 pm. Please join them for you to be qualified a discount rate for the car insurance.


4 .   長青會講座班二月份的課程如下

二月四日星期二上午十奌到十二奌如何打橋牌,孙承辕老師

二月十一日星期二上午十奌到十二奌,陳庆娜老師的國畫班

二月二十五日星期二上午十奌到十二奌,楊老師的手相多種应用班

The WCC/Mainstream will be held on the following Tuesday from 10am to 12pm:

February 4, Learn to play Bridge by Sun Cheng-Yuan.

February 11, Calligraphy and Painting by Qing-Na Chen

February 25, Application and more of cell phone by Mr. Young


5 .  Rose Kaung邀请我们參加于2019年2月9日星期日OCA在Yonkers的Hudson博物馆演出幾個項目。将有劉實和李锐奇的书法,折纸, 施嘉陵的太极拳,溫影麗的舞蹈以及Alex Lamas的舞狮。 他们将為我们的会员提供免费门票

OCA invites Evergreen Club members to their New Year Event at Hudson Museum in Yonkers on Sunday, February 9, 2019. There will be calligraphy by Richard Liu, Origami by Rui Chi Li, TaiChi by Shi Jia Ling, Dance by Wen Yingli, and possibly lion Dance by Alex Lamas. Free tickets available to our members.


6 .  威郡華人協会的華人春節聯歡將在二月八日下午二到之奌舉行。特価票十元需向鲍世瑩在一月底前購買。请致电914-494-1204。WACA Chinese New Year Celebration at Performing Art will be held on February 8, 2020 from 2pm to 6 pm.  We have a bus from TDYCC to SUNY Performing art Center.  If any of our members would like to go, please ask Brenda Sun for the discounted tickets.

 

7 . 下面是課程時刻表及地奌 Below is the class schedule and place:

Tai Chi - 星期四樓下運動場               

             Alex                    10:30~11:30 am

Tai Chi 42 forms - 星期二樓下運動場       

             施嘉陵     12:00~1 :00pm

English 2nd 英語二班(初班)-星期四電腦室

              劉實               10:00~11:00 AM

English first  英語一班(中班)- 星期二電腦室

              Art Burnap        10:00~11:00 am

English Advance 英語進階班 - 星期二電腦室

              張寧              11:10~12:10 am

Chorus 合唱班 - 星期四娛樂室

              鍾肯容         11:20~12:15 am

Dance 跳舞班 - 星期四娛樂室

              Ike                12:20~1:15 pm

Folk Dance  民族舞班 - 星期四娛樂室

              溫影麗         1:15~2:00 pm

Ball Room Dance 社交舞班 - 星期四樓下運動場

              趙秀洁    10:00~11:00 am 中班        11:00~12:00 am 初班

Knitting 針織班 - 星期二 CD教室

               王小文              1:00~2:00 pm

Painting 繪畫班 - 星期二 CD教室        10:00~1:00 pm         

           October to May         陳慶娜

           June through September        趙熙華

威郡社區講座班WCC Mainstream           鍾蔭南安排

         星期二 10:00-12:00pm   CD教室,        每月二到三次